Tuesday Fleet 2 2019

Enterprise Fleet

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Rating system: PY, Entries: 6, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Division Class SailNo Helm Crew PY 02/07 R1 16/07 R3 30/07 R5 06/08 R6 Total Nett
1st Enterprise 1 ENTERPRISE 23346 Phil Snewin Jacky Finch 1113 1.0 OOD 1.0 1.0 (8.0 DNC) 11.0 3.0
2nd Enterprise 2 ENTERPRISE 22660 Pete Blundell Susi Osborne 1113 (8.0 DNC) 2.0 3.0 2.0 15.0 7.0
3rd Enterprise 1 ENTERPRISE 23050 Mike Maddocks Carys Done 1113 (8.0 DNC) 3.0 2.0 8.0 DNC 21.0 13.0
4th Enterprise 1 ENTERPRISE 23187 Bill Boughall Mark Neild 1113 (8.0 DNC) 8.0 DNC 8.0 DNC 1.0 25.0 17.0
5th Enterprise 1 ENTERPRISE 23050 Mike Maddocks No Crew 1113 1.0 (8.0 DNC) 8.0 DNC 8.0 DNC 25.0 17.0
6th Enterprise 1 ENTERPRISE 23187 Bill Boughall No Crew 1113 7.0 RET (8.0 DNC) 8.0 DNC 8.0 DNC 31.0 23.0

GP14 Fleet

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Rating system: PY, Entries: 2, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Division Class SailNo Helm Crew PY 02/07 R1 16/07 R3 30/07 R5 06/08 R6 Total Nett
1st GP14 2 GP14 13834 Mike Harvey Reg Binnersley 1158 (1.0) 1.0 OOD 1.0 1.0 4.0 3.0
2nd GP14 2 GP14 13711 Dave Harrison No Crew 1158 (4.0 DNC) 1.0 4.0 DNC 4.0 DNC 13.0 9.0

Handicap Fleet

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Rating system: PY, Entries: 5, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Division Class SailNo Helm Crew PY 02/07 R1 16/07 R3 30/07 R5 06/08 R6 Total Nett
1st Handicap 2 Laser 3000 3041 Giles Armitage   1085 2.0 (7.0 DNC) 7.0 DNC 1.0 17.0 10.0
2nd Handicap 3     Kath Simpson     (7.0 DNC) 7.0 DNC 1.0 OOD 7.0 DNC 22.0 15.0
3rd Handicap 3 Laser Radial 161866 George Welsh   1142 (7.0 DNC) 1.0 7.0 DNC 7.0 DNC 22.0 15.0
4th Handicap 1 RS Aero 9 1358 Mike Kneale   1019 1.0 (7.0 DNC) 7.0 DNC 7.0 DNC 22.0 15.0
5th Handicap 3 Fusion 331 Beth Snee   1300 6.0 RET (7.0 DNC) 7.0 DNC 7.0 DNC 27.0 20.0

Laser Fleet

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Rating system: PY, Entries: 4, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Division Class SailNo Helm Crew PY 02/07 R1 16/07 R3 30/07 R5 06/08 R6 Total Nett
1st Laser 2 LASER 199508 John Raplh   1098 2.0 1.0 (6.0 DNC) 1.0 10.0 4.0
2nd Laser 3 LASER 56187 Neil Dixon   1098 (6.0 DNC) 6.0 DNC 1.0 2.0 15.0 9.0
3rd Laser 3     Bill Johnson     (6.0 DNC) 6.0 DNC 6.0 DNC 1.0 OOD 19.0 13.0
4th Laser 1 LASER 165627 Mark Roberts   1098 1.0 (6.0 DNC) 6.0 DNC 6.0 DNC 19.0 13.0

02/07 R1 - Enterprise Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Division Class SailNo Helm Crew PY Place Points
1 Enterprise 1 ENTERPRISE 23346 Phil Snewin Jacky Finch 1113 OOD 1.0
1 Enterprise 1 ENTERPRISE 23050 Mike Maddocks No Crew 1113 1 1.0
3 Enterprise 1 ENTERPRISE 23187 Bill Boughall No Crew 1113 RET 7.0

09/07 R2 - Enterprise Fleet - Abandoned No Wind

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Division Class SailNo Helm Crew PY Place Points

16/07 R3 - Enterprise Fleet at 19:37

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Division Class SailNo Helm Crew PY Place Points
1 Enterprise 1 ENTERPRISE 23346 Phil Snewin Jacky Finch 1113 1 1.0
2 Enterprise 2 ENTERPRISE 22660 Pete Blundell Susi Osborne 1113 2 2.0
3 Enterprise 1 ENTERPRISE 23050 Mike Maddocks Carys Done 1113 3 3.0

23/07 R4 - Enterprise Fleet - Abandoned NW

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Division Class SailNo Helm Crew PY Place Points

30/07 R5 - Enterprise Fleet at 19.50

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Division Class SailNo Helm Crew PY Place Points
1 Enterprise 1 ENTERPRISE 23346 Phil Snewin Jacky Finch 1113 1 1.0
2 Enterprise 1 ENTERPRISE 23050 Mike Maddocks Carys Done 1113 2 2.0
3 Enterprise 2 ENTERPRISE 22660 Pete Blundell Susi Osborne 1113 3 3.0

06/08 R6 - Enterprise Fleet at 19:50

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Division Class SailNo Helm Crew PY Place Points
1 Enterprise 1 ENTERPRISE 23187 Bill Boughall Mark Neild 1113 1 1.0
2 Enterprise 2 ENTERPRISE 22660 Pete Blundell Susi Osborne 1113 2 2.0

02/07 R1 - GP14 Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Division Class SailNo Helm Crew PY Place Points
1 GP14 2 GP14 13834 Mike Harvey Reg Binnersley 1158 1 1.0

09/07 R2 - GP14 Fleet - Abandoned No Wind

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Division Class SailNo Helm Crew PY Place Points

16/07 R3 - GP14 Fleet at 19:37

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Division Class SailNo Helm Crew PY Place Points
1 GP14 2 GP14 13834 Mike Harvey Reg Binnersley 1158 OOD 1.0
1 GP14 2 GP14 13711 Dave Harrison No Crew 1158 1 1.0

23/07 R4 - GP14 Fleet - Abandoned NW

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Division Class SailNo Helm Crew PY Place Points

30/07 R5 - GP14 Fleet at 19.50

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Division Class SailNo Helm Crew PY Place Points
1 GP14 2 GP14 13834 Mike Harvey Reg Binnersley 1158 1 1.0

06/08 R6 - GP14 Fleet at 19:50

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Division Class SailNo Helm Crew PY Place Points
1 GP14 2 GP14 13834 Mike Harvey Reg Binnersley 1158 1 1.0

02/07 R1 - Handicap Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Division Class SailNo Helm Crew PY Elapsed Laps Points
1 Handicap 1 RS Aero 9 1358 Mike Kneale   1019 40.31 5 1.0
2 Handicap 2 Laser 3000 3041 Giles Armitage   1085 43.55 5 2.0
3 Handicap 3 Fusion 331 Beth Snee   1300 RET   6.0

09/07 R2 - Handicap Fleet - Abandoned No Wind

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Division Class SailNo Helm Crew PY Place Points

16/07 R3 - Handicap Fleet at 19:37

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Division Class SailNo Helm Crew PY Place Points
1 Handicap 3 Laser Radial 161866 George Welsh   1142 1 1.0

23/07 R4 - Handicap Fleet - Abandoned NW

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Division Class SailNo Helm Crew PY Place Points

30/07 R5 - Handicap Fleet at 19.50

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Division Class SailNo Helm Crew PY Place Points
1 Handicap 3     Kath Simpson     OOD 1.0

06/08 R6 - Handicap Fleet at 19:50

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Division Class SailNo Helm Crew PY Place Points
1 Handicap 2 Laser 3000 3041 Giles Armitage   1085 1 1.0

02/07 R1 - Laser Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Division Class SailNo Helm Crew PY Place Points
1 Laser 1 LASER 165627 Mark Roberts   1098 1 1.0
2 Laser 2 LASER 199508 John Raplh   1098 2 2.0

09/07 R2 - Laser Fleet - Abandoned No Wind

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Division Class SailNo Helm Crew PY Place Points

16/07 R3 - Laser Fleet at 19:37

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Division Class SailNo Helm Crew PY Place Points
1 Laser 2 LASER 199508 John Raplh   1098 1 1.0

23/07 R4 - Laser Fleet - Abandoned NW

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Division Class SailNo Helm Crew PY Place Points

30/07 R5 - Laser Fleet at 19.50

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Division Class SailNo Helm Crew PY Place Points
1 Laser 3 LASER 56187 Neil Dixon   1098 1 1.0

06/08 R6 - Laser Fleet at 19:50

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Division Class SailNo Helm Crew PY Place Points
1 Laser 2 LASER 199508 John Raplh   1098 1 1.0
1 Laser 3     Bill Johnson     OOD 1.0
3 Laser 3 LASER 56187 Neil Dixon   1098 2 2.0



Sailwave Scoring Software 2.19.8
www.sailwave.com