Tuesday Fleet 2

Enterprise Fleet

Sailed: 5, Discards: 2, To count: 3, Rating system: PY, Entries: 5, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Division Class SailNo Helm Crew PY 10/07 R2 17/07 R3 24/07 R4 31/07 R5 07/08 R6 Total Nett
1st Enterprise 1 ENTERPRISE 22660 Bill Boughall Susi   3.0 (6.0 DNC) (6.0 DNC) 2.0 1.0 18.0 6.0
2nd Enterprise 1 ENTERPRISE 23050 Mike Maddocks Cerys Done   2.0 1.0 (3.0) 3.0 (6.0 DNC) 15.0 6.0
3rd Enterprise 1 ENTERPRISE 23346 Phil Snewin Jacky Finch   1.0 (6.0 DNC) (6.0 DNC) 1.0 6.0 DNC 20.0 8.0
4th Enterprise 3 ENTERPRISE 22400 Pete Blundell Jacky Finch 1113 (6.0 DNC) (6.0 DNC) 1.0 6.0 DNC 6.0 DNC 25.0 13.0
5th Enterprise 1 ENTERPRISE 22660 Bill Boughall     (6.0 DNC) (6.0 DNC) 2.0 6.0 DNC 6.0 DNC 26.0 14.0

GP14 Fleet

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Rating system: PY, Entries: 2, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Division Class SailNo Helm Crew PY 17/07 R3 24/07 R4 31/07 R5 07/08 R6 Total Nett
1st GP14 2 GP14 13834 Mike Harvey Reg Binnersley 1158 (1.0) 1.0 1.0 1.0 4.0 3.0
2nd GP14 3 GP14 13839 Larry Hansford Ryan Hansford 1158 (3.0 DNC) 3.0 DNC 3.0 DNC 2.0 11.0 8.0

Handicap Fleet

Sailed: 5, Discards: 2, To count: 3, Rating system: PY, Entries: 6, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Division Class SailNo Helm Crew PY 10/07 R2 17/07 R3 24/07 R4 31/07 R5 07/08 R6 Total Nett
1st Handicap 2 RS aero 7 1595 Jeanette Davies   1068 1.0 (7.0 DNC) 1.0 OOD (2.0) 1.0 12.0 3.0
2nd Handicap 1 Graduate 3012 Don Burnett Will Burbedge 1129 (7.0 DNC) 1.0 1.0 (7.0 DNC) 2.0 18.0 4.0
3rd Handicap 1 Solo 3116 Mark Neild   1143 (7.0 DNC) (7.0 DNC) 7.0 DNC 1.0 7.0 DNC 29.0 15.0
4th Handicap 3 British Moth 222 Will Catherall   1158 2.0 (7.0 DNC) (7.0 DNC) 7.0 DNC 7.0 DNC 30.0 16.0
5th Handicap 2 Laser Radial 204123 James Wynn-Edwards   1142 (7.0 DNC) (7.0 DNC) 7.0 DNC 3.0 7.0 DNC 31.0 17.0
6th Handicap 3 Fusion 331 Beth Snee   1300 (7.0 RET) (7.0 DNC) 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 35.0 21.0

Laser Fleet

Sailed: 5, Discards: 2, To count: 3, Rating system: PY, Entries: 6, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Division Class SailNo Helm Crew PY 10/07 R2 17/07 R3 24/07 R4 31/07 R5 07/08 R6 Total Nett
1st Laser 1 LASER 165627 Mark Roberts   1098 (7.0 DNC) 1.0 (7.0 DNC) 1.0 1.0 17.0 3.0
2nd Laser 3 Laser 3453 Andy Clay   1098 (7.0 DNC) (7.0 DNC) 7.0 DNC 1.0 OOD 2.0 24.0 10.0
3rd Laser 2 LASER 199508 John Raplh   1098 1.0 2.0 (7.0 DNC) (7.0 DNC) 7.0 DNC 24.0 10.0
4th Laser 2 LASER 180663 John Harvey   1098 (7.0 DNC) (7.0 DNC) 1.0 7.0 DNC 7.0 DNC 29.0 15.0
5th Laser 3 LASER 204564 Pete Blundell   1098 (7.0 DNC) (7.0 DNC) 7.0 DNC 2.0 7.0 DNC 30.0 16.0
6th Laser 3 Laser 204564 Rebecca Kershaw   1098 (7.0 DNC) (7.0 DNC) 7.0 DNC 7.0 DNC 3.0 31.0 17.0

Topper Fleet

Sailed: 1, Discards: 0, To count: 1, Rating system: PY, Entries: 1, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Division Class SailNo Helm Crew PY 24/07 R4 Total Nett
1st Topper 3 Topper 44777 George Welsh   1383 1.0 1.0 1.0

03/07 R1 - Enterprise Fleet - Abandoned No Wind

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Division Class SailNo Helm Crew PY Place Points

10/07 R2 - Enterprise Fleet at 19:55

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Division Class SailNo Helm Crew PY Place Points
1 Enterprise 1 ENTERPRISE 23346 Phil Snewin Jacky Finch   1 1.0
2 Enterprise 1 ENTERPRISE 23050 Mike Maddocks Cerys Done   2 2.0
3 Enterprise 1 ENTERPRISE 22660 Bill Boughall Susi   3 3.0

17/07 R3 - Enterprise Fleet at 20:10

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Division Class SailNo Helm Crew PY Place Points
1 Enterprise 1 ENTERPRISE 23050 Mike Maddocks Cerys Done   1 1.0

24/07 R4 - Enterprise Fleet at 20.00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Division Class SailNo Helm Crew PY Place Points
1 Enterprise 3 ENTERPRISE 22400 Pete Blundell Jacky Finch 1113 1 1.0
2 Enterprise 1 ENTERPRISE 22660 Bill Boughall     2 2.0
3 Enterprise 1 ENTERPRISE 23050 Mike Maddocks Cerys Done   3 3.0

31/07 R5 - Enterprise Fleet at 19.50

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Division Class SailNo Helm Crew PY Place Points
1 Enterprise 1 ENTERPRISE 23346 Phil Snewin Jacky Finch   1 1.0
2 Enterprise 1 ENTERPRISE 22660 Bill Boughall Susi   2 2.0
3 Enterprise 1 ENTERPRISE 23050 Mike Maddocks Cerys Done   3 3.0

07/08 R6 - Enterprise Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Division Class SailNo Helm Crew PY Place Points
1 Enterprise 1 ENTERPRISE 22660 Bill Boughall Susi   1 1.0

03/07 R1 - GP14 Fleet - Abandoned No Wind

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Division Class SailNo Helm Crew PY Place Points

10/07 R2 - GP14 Fleet at 19:55

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Division Class SailNo Helm Crew PY Place Points

17/07 R3 - GP14 Fleet at 20:10

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Division Class SailNo Helm Crew PY Place Points
1 GP14 2 GP14 13834 Mike Harvey Reg Binnersley 1158 1 1.0

24/07 R4 - GP14 Fleet at 20.00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Division Class SailNo Helm Crew PY Place Points
1 GP14 2 GP14 13834 Mike Harvey Reg Binnersley 1158 1 1.0

31/07 R5 - GP14 Fleet at 19.50

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Division Class SailNo Helm Crew PY Place Points
1 GP14 2 GP14 13834 Mike Harvey Reg Binnersley 1158 1 1.0

07/08 R6 - GP14 Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Division Class SailNo Helm Crew PY Place Points
1 GP14 2 GP14 13834 Mike Harvey Reg Binnersley 1158 1 1.0
2 GP14 3 GP14 13839 Larry Hansford Ryan Hansford 1158 2 2.0

03/07 R1 - Handicap Fleet - Abandoned No Wind

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Division Class SailNo Helm Crew PY Place Points

10/07 R2 - Handicap Fleet at 19:55

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Division Class SailNo Helm Crew PY Elapsed Laps Points
1 Handicap 2 RS aero 7 1595 Jeanette Davies   1068 54.54 3 1.0
2 Handicap 3 British Moth 222 Will Catherall   1158 65.20 3 2.0
3 Handicap 3 Fusion 331 Beth Snee   1300 RET   7.0

17/07 R3 - Handicap Fleet at 20:10

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Division Class SailNo Helm Crew PY Elapsed Laps Points
1 Handicap 1 Graduate 3012 Don Burnett Will Burbedge 1129 35.00 1 1.0

24/07 R4 - Handicap Fleet at 20.00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Division Class SailNo Helm Crew PY Elapsed Laps Points
1 Handicap 2 RS aero 7 1595 Jeanette Davies   1068 OOD   1.0
1 Handicap 1 Graduate 3012 Don Burnett Will Burbedge 1129 51.31 2 1.0

31/07 R5 - Handicap Fleet at 19.50

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Division Class SailNo Helm Crew PY Elapsed Laps Points
1 Handicap 1 Solo 3116 Mark Neild   1143 33.03 3 1.0
2 Handicap 2 RS aero 7 1595 Jeanette Davies   1068 31.00 3 2.0
3 Handicap 2 Laser Radial 204123 James Wynn-Edwards   1142 33.15 3 3.0

07/08 R6 - Handicap Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Division Class SailNo Helm Crew PY Elapsed Laps Points
1 Handicap 2 RS aero 7 1595 Jeanette Davies   1068 32.18 2 1.0
2 Handicap 1 Graduate 3012 Don Burnett Will Burbedge 1129 38.19 2 2.0

03/07 R1 - Laser Fleet - Abandoned No Wind

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Division Class SailNo Helm Crew PY Place Points

10/07 R2 - Laser Fleet at 19:55

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Division Class SailNo Helm Crew PY Place Points
1 Laser 2 LASER 199508 John Raplh   1098 1 1.0

17/07 R3 - Laser Fleet at 20:10

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Division Class SailNo Helm Crew PY Place Points
1 Laser 1 LASER 165627 Mark Roberts   1098 1 1.0
2 Laser 2 LASER 199508 John Raplh   1098 2 2.0

24/07 R4 - Laser Fleet at 20.00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Division Class SailNo Helm Crew PY Place Points
1 Laser 2 LASER 180663 John Harvey   1098 1 1.0

31/07 R5 - Laser Fleet at 19.50

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Division Class SailNo Helm Crew PY Place Points
1 Laser 1 LASER 165627 Mark Roberts   1098 1 1.0
1 Laser 3 Laser 3453 Andy Clay   1098 OOD 1.0
3 Laser 3 LASER 204564 Pete Blundell   1098 2 2.0

07/08 R6 - Laser Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Division Class SailNo Helm Crew PY Place Points
1 Laser 1 LASER 165627 Mark Roberts   1098 1 1.0
2 Laser 3 Laser 3453 Andy Clay   1098 2 2.0
3 Laser 3 Laser 204564 Rebecca Kershaw   1098 3 3.0

03/07 R1 - Topper Fleet - Abandoned No Wind

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Division Class SailNo Helm Crew PY Place Points

10/07 R2 - Topper Fleet at 19:55

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Division Class SailNo Helm Crew PY Place Points

17/07 R3 - Topper Fleet at 20:10

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Division Class SailNo Helm Crew PY Place Points

24/07 R4 - Topper Fleet at 20.00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Division Class SailNo Helm Crew PY Place Points
1 Topper 3 Topper 44777 George Welsh   1383 1 1.0

31/07 R5 - Topper Fleet at 19.50

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Division Class SailNo Helm Crew PY Place Points

07/08 R6 - Topper Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Division Class SailNo Helm Crew PY Place Points



Sailwave Scoring Software 2.19.8
www.sailwave.com

  • 26 Dec - 26 Dec