Tuesday Fleet 1

Tuesday Fleet 1

Enterprise Fleet

Sailed: 7, Discards: 3, To count: 4, Rating system: PY, Entries: 6, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Division Class SailNo Helm Crew PY 15/05 R1 22/05 R2 29/05 R3 05/06 R4 12/06 R5 19/06 R6 26/06 R7 Total Nett
1st Enterprise 1 ENTERPRISE 22536 Phil Snewin Jacky Finch 1113 (1.0) 1.0 (7.0 DNC) 1.0 1.0 (7.0 DNC) 1.0 OOD 19.0 4.0
2nd Enterprise 1 ENTERPRISE 22660 Bill Boughall Fay Newham 1113 (2.0) 2.0 (7.0 DNC) (7.0 DNC) 2.0 1.0 OOD 1.0 22.0 6.0
3rd Enterprise 1 ENTERPRISE 23050 Mike Maddocks Carys Done 1113 (7.0 DNC) (7.0 DNC) 1.0 (3.0) 3.0 1.0 2.0 24.0 7.0
4th Enterprise 1 ENTERPRISE 23137 Wally Riley Lesley Riley 1113 (7.0 DNC) (7.0 DNC) (7.0 DNC) 2.0 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 44.0 23.0
5th Enterprise 3 ENTERPRISE 22400 Andy Clay Chris Hansford 1113 (7.0 DNC) (7.0 DNC) (7.0 DNC) 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 3.0 45.0 24.0
6th Enterprise 1 ENTERPRISE 22660 Bill Boughall   1113 (7.0 DNC) (7.0 DNC) (7.0 RET) 4.0 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 46.0 25.0

GP14 Fleet

Sailed: 7, Discards: 3, To count: 4, Rating system: PY, Entries: 4, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Division Class SailNo Helm Crew PY 15/05 R1 22/05 R2 29/05 R3 05/06 R4 12/06 R5 19/06 R6 26/06 R7 Total Nett
1st GP14 2 GP14 13834 Mike Harvey Reg Binnersley 1158 (1.0) 1.0 1.0 (2.0) 1.0 OOD 1.0 (5.0 DNC) 12.0 4.0
2nd GP14 2 GP14 13711 Dave Harrison   1158 (5.0 DNC) 2.0 2.0 (5.0 DNC) 2.0 (5.0 DNC) 5.0 DNC 26.0 11.0
3rd GP14 3 GP14 13839 Andy Clay Chris Hansford 1158 (5.0 DNC) (5.0 DNC) (5.0 DNC) 1.0 1.0 5.0 DNC 5.0 DNC 27.0 12.0
4th GP14 2 GP14 13711 Dave Harrison Larry Hansford 1158 (5.0 DNC) (5.0 DNC) (5.0 DNC) 5.0 DNC 5.0 DNC 5.0 DNC 1.0 31.0 16.0

Handicap Fleet

Sailed: 7, Discards: 3, To count: 4, Rating system: PY, Entries: 9, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Division Class SailNo Helm Crew PY 15/05 R1 22/05 R2 29/05 R3 05/06 R4 12/06 R5 19/06 R6 26/06 R7 Total Nett
1st Handicap 2 RS AERO 7 1595 Jeanette Davis   1068 1.0 (3.0) 1.0 OOD 1.0 (10.0 DNC) (10.0 DNC) 1.0 27.0 4.0
2nd Handicap 3 British Moth 82 Will Catherall   1185 (10.0 DNC) 1.0 1.0 (10.0 DNC) (3.0) 2.0 2.0 29.0 6.0
3rd Handicap 1 Solo 4200 Mark Neild   1143 (10.0 DNC) (10.0 DNC) (10.0 DNC) 10.0 DNC 1.0 1.0 10.0 DNC 52.0 22.0
4th Handicap 2 laser 3000 3041 Giles Armitage   1085 (10.0 DNC) (10.0 DNC) (10.0 DNC) 10.0 DNC 2.0 10.0 DNC 10.0 DNC 62.0 32.0
5th Handicap 1 Graduate 3012 Don Burnett Will Burbedge 1129 (10.0 DNC) (10.0 DNC) (10.0 DNC) 2.0 10.0 DNC 10.0 RET 10.0 DNC 62.0 32.0
6th Handicap 3 RS Vision 1420 Will Burbedge Darren Burbedge 1128 (10.0 DNC) (10.0 DNC) 2.0 (10.0 DNC) 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 62.0 32.0
7th Handicap 3 RS AERO 7 1357 Kath Simpson   1068 (10.0 DNC) 2.0 (10.0 DNC) (10.0 DNC) 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 62.0 32.0
8th Handicap 1 RS AERO 7 1357 Mike Kneale   1068 (10.0 DNC) (10.0 DNC) (10.0 DNC) 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 RET 10.0 DNC 70.0 40.0
8th Handicap 3 Fusion 331 Beth Snee   1300 (10.0 DNC) (10.0 DNC) (10.0 DNC) 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 RET 70.0 40.0

Laser Fleet

Sailed: 6, Discards: 2, To count: 4, Rating system: PY, Entries: 7, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Division Class SailNo Helm Crew PY 15/05 R1 22/05 R2 29/05 R3 05/06 R4 19/06 R6 26/06 R7 Total Nett
1st Laser 1 LASER 165627 Mark Roberts   1098 1.0 1.0 (8.0 DNC) 1.0 OOD (2.0) 2.0 15.0 5.0
2nd Laser 2 LASER 126038 Bill Johnson   1098 2.0 1.0 OOD 1.0 (8.0 DNC) (8.0 DNC) 8.0 DNC 28.0 12.0
3rd Laser 3 LASER 56187 Neil Dixon   1098 3.0 (8.0 DNC) 3.0 2.0 (8.0 DNC) 8.0 DNC 32.0 16.0
4th Laser 3 LASER 204564 Pete Blundell   1098 (8.0 DNC) (8.0 DNC) 8.0 DNC 1.0 1.0 8.0 DNC 34.0 18.0
5th Laser 3 LASER 199508 John Ralph   1098 (8.0 DNC) (8.0 DNC) 8.0 DNC 3.0 8.0 DNC 1.0 36.0 20.0
6th Laser 3 LASER 3453 Andy Clay   1098 (8.0 DNC) 2.0 2.0 (8.0 DNC) 8.0 DNC 8.0 DNC 36.0 20.0
7th Laser 3 LASER 164577 Mike Evans   1098 1.0 OOD (8.0 DNC) (8.0 DNC) 8.0 DNC 8.0 DNC 8.0 DNC 41.0 25.0

Topper Fleet

Sailed: 1, Discards: 0, To count: 1, Rating system: PY, Entries: 1, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Division Class SailNo Helm Crew PY 05/06 R4 Total Nett
1st Topper 3 Topper 44777 Gregor Ralph   1383 1.0 1.0 1.0

15/05 R1 - Enterprise Fleet at 19:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Division Class SailNo Helm Crew PY Place Points
1 Enterprise 1 ENTERPRISE 22536 Phil Snewin Jacky Finch 1113 1 1.0
2 Enterprise 1 ENTERPRISE 22660 Bill Boughall Fay Newham 1113 2 2.0

22/05 R2 - Enterprise Fleet at 19:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Division Class SailNo Helm Crew PY Place Points
1 Enterprise 1 ENTERPRISE 22536 Phil Snewin Jacky Finch 1113 1 1.0
2 Enterprise 1 ENTERPRISE 22660 Bill Boughall Fay Newham 1113 2 2.0

29/05 R3 - Enterprise Fleet at 19:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Division Class SailNo Helm Crew PY Place Points
1 Enterprise 1 ENTERPRISE 23050 Mike Maddocks Carys Done 1113 1 1.0
2 Enterprise 1 ENTERPRISE 22660 Bill Boughall   1113 RET 7.0

05/06 R4 - Enterprise Fleet at 19:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Division Class SailNo Helm Crew PY Place Points
1 Enterprise 1 ENTERPRISE 22536 Phil Snewin Jacky Finch 1113 1 1.0
2 Enterprise 1 ENTERPRISE 23137 Wally Riley Lesley Riley 1113 2 2.0
3 Enterprise 1 ENTERPRISE 23050 Mike Maddocks Carys Done 1113 3 3.0
4 Enterprise 1 ENTERPRISE 22660 Bill Boughall   1113 4 4.0

12/06 R5 - Enterprise Fleet at 19:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Division Class SailNo Helm Crew PY Place Points
1 Enterprise 1 ENTERPRISE 22536 Phil Snewin Jacky Finch 1113 1 1.0
2 Enterprise 1 ENTERPRISE 22660 Bill Boughall Fay Newham 1113 2 2.0
3 Enterprise 1 ENTERPRISE 23050 Mike Maddocks Carys Done 1113 3 3.0

19/06 R6 - Enterprise Fleet at 19:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Division Class SailNo Helm Crew PY Place Points
1 Enterprise 1 ENTERPRISE 22660 Bill Boughall Fay Newham 1113 OOD 1.0
1 Enterprise 1 ENTERPRISE 23050 Mike Maddocks Carys Done 1113 1 1.0

26/06 R7 - Enterprise Fleet at 19:05

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Division Class SailNo Helm Crew PY Place Points
1 Enterprise 1 ENTERPRISE 22536 Phil Snewin Jacky Finch 1113 OOD 1.0
1 Enterprise 1 ENTERPRISE 22660 Bill Boughall Fay Newham 1113 1 1.0
3 Enterprise 1 ENTERPRISE 23050 Mike Maddocks Carys Done 1113 2 2.0
4 Enterprise 3 ENTERPRISE 22400 Andy Clay Chris Hansford 1113 3 3.0

15/05 R1 - GP14 Fleet at 19:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Division Class SailNo Helm Crew PY Place Points
1 GP14 2 GP14 13834 Mike Harvey Reg Binnersley 1158 1 1.0

22/05 R2 - GP14 Fleet at 19:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Division Class SailNo Helm Crew PY Place Points
1 GP14 2 GP14 13834 Mike Harvey Reg Binnersley 1158 1 1.0
2 GP14 2 GP14 13711 Dave Harrison   1158 2 2.0

29/05 R3 - GP14 Fleet at 19:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Division Class SailNo Helm Crew PY Place Points
1 GP14 2 GP14 13834 Mike Harvey Reg Binnersley 1158 1 1.0
2 GP14 2 GP14 13711 Dave Harrison   1158 2 2.0

05/06 R4 - GP14 Fleet at 19:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Division Class SailNo Helm Crew PY Place Points
1 GP14 3 GP14 13839 Andy Clay Chris Hansford 1158 1 1.0
2 GP14 2 GP14 13834 Mike Harvey Reg Binnersley 1158 2 2.0

12/06 R5 - GP14 Fleet at 19:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Division Class SailNo Helm Crew PY Place Points
1 GP14 2 GP14 13834 Mike Harvey Reg Binnersley 1158 OOD 1.0
1 GP14 3 GP14 13839 Andy Clay Chris Hansford 1158 1 1.0
3 GP14 2 GP14 13711 Dave Harrison   1158 2 2.0

19/06 R6 - GP14 Fleet at 19:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Division Class SailNo Helm Crew PY Place Points
1 GP14 2 GP14 13834 Mike Harvey Reg Binnersley 1158 1 1.0

26/06 R7 - GP14 Fleet at 19:05

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Division Class SailNo Helm Crew PY Place Points
1 GP14 2 GP14 13711 Dave Harrison Larry Hansford 1158 1 1.0

15/05 R1 - Handicap Fleet at 19:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Division Class SailNo Helm Crew PY Elapsed Laps Points
1 Handicap 2 RS AERO 7 1595 Jeanette Davis   1068 40.57 6 1.0

22/05 R2 - Handicap Fleet at 19:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Division Class SailNo Helm Crew PY Elapsed Laps Points
1 Handicap 3 British Moth 82 Will Catherall   1185 32.08 3 1.0
2 Handicap 3 RS AERO 7 1357 Kath Simpson   1068 30.02 3 2.0
3 Handicap 2 RS AERO 7 1595 Jeanette Davis   1068 30.35 3 3.0

29/05 R3 - Handicap Fleet at 19:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Division Class SailNo Helm Crew PY Elapsed Laps Points
1 Handicap 2 RS AERO 7 1595 Jeanette Davis   1068 OOD   1.0
1 Handicap 3 British Moth 82 Will Catherall   1185 25.14 3 1.0
3 Handicap 3 RS Vision 1420 Will Burbedge Darren Burbedge 1128 24.35 3 2.0

05/06 R4 - Handicap Fleet at 19:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Division Class SailNo Helm Crew PY Elapsed Laps Points
1 Handicap 2 RS AERO 7 1595 Jeanette Davis   1068 30.23 4 1.0
2 Handicap 1 Graduate 3012 Don Burnett Will Burbedge 1129 40.02 3 2.0

12/06 R5 - Handicap Fleet at 19:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Division Class SailNo Helm Crew PY Elapsed Laps Points
1 Handicap 1 Solo 4200 Mark Neild   1143 45.28 4 1.0
2 Handicap 2 laser 3000 3041 Giles Armitage   1085 45.41 4 2.0
3 Handicap 3 British Moth 82 Will Catherall   1185 47.40 3 3.0

19/06 R6 - Handicap Fleet at 19:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Division Class SailNo Helm Crew PY Elapsed Laps Points
1 Handicap 1 Solo 4200 Mark Neild   1143 42.32 5 1.0
2 Handicap 3 British Moth 82 Will Catherall   1185 44.08 4 2.0
3 Handicap 1 Graduate 3012 Don Burnett Will Burbedge 1129 RET   10.0
3 Handicap 1 RS AERO 7 1357 Mike Kneale   1068 RET   10.0

26/06 R7 - Handicap Fleet at 19:05

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Division Class SailNo Helm Crew PY Elapsed Laps Points
1 Handicap 2 RS AERO 7 1595 Jeanette Davis   1068 32.48 3 1.0
2 Handicap 3 British Moth 82 Will Catherall   1185 39.43 2 2.0
3 Handicap 3 Fusion 331 Beth Snee   1300 RET   10.0

15/05 R1 - Laser Fleet at 19:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Division Class SailNo Helm Crew PY Place Points
1 Laser 1 LASER 165627 Mark Roberts   1098 1 1.0
1 Laser 3 LASER 164577 Mike Evans   1098 OOD 1.0
3 Laser 2 LASER 126038 Bill Johnson   1098 2 2.0
4 Laser 3 LASER 56187 Neil Dixon   1098 3 3.0

22/05 R2 - Laser Fleet at 19:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Division Class SailNo Helm Crew PY Place Points
1 Laser 1 LASER 165627 Mark Roberts   1098 1 1.0
1 Laser 2 LASER 126038 Bill Johnson   1098 OOD 1.0
3 Laser 3 LASER 3453 Andy Clay   1098 2 2.0

29/05 R3 - Laser Fleet at 19:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Division Class SailNo Helm Crew PY Place Points
1 Laser 2 LASER 126038 Bill Johnson   1098 1 1.0
2 Laser 3 LASER 3453 Andy Clay   1098 2 2.0
3 Laser 3 LASER 56187 Neil Dixon   1098 3 3.0

05/06 R4 - Laser Fleet at 19:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Division Class SailNo Helm Crew PY Place Points
1 Laser 1 LASER 165627 Mark Roberts   1098 OOD 1.0
1 Laser 3 LASER 204564 Pete Blundell   1098 1 1.0
3 Laser 3 LASER 56187 Neil Dixon   1098 2 2.0
4 Laser 3 LASER 199508 John Ralph   1098 3 3.0

12/06 R5 - Laser Fleet at 19:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Division Class SailNo Helm Crew PY Place Points

19/06 R6 - Laser Fleet at 19:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Division Class SailNo Helm Crew PY Place Points
1 Laser 3 LASER 204564 Pete Blundell   1098 1 1.0
2 Laser 1 LASER 165627 Mark Roberts   1098 2 2.0

26/06 R7 - Laser Fleet at 19:05

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Division Class SailNo Helm Crew PY Place Points
1 Laser 3 LASER 199508 John Ralph   1098 1 1.0
2 Laser 1 LASER 165627 Mark Roberts   1098 2 2.0

15/05 R1 - Topper Fleet at 19:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Division Class SailNo Helm Crew PY Place Points

22/05 R2 - Topper Fleet at 19:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Division Class SailNo Helm Crew PY Place Points

29/05 R3 - Topper Fleet at 19:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Division Class SailNo Helm Crew PY Place Points

05/06 R4 - Topper Fleet at 19:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Division Class SailNo Helm Crew PY Place Points
1 Topper 3 Topper 44777 Gregor Ralph   1383 1 1.0

12/06 R5 - Topper Fleet at 19:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Division Class SailNo Helm Crew PY Place Points

19/06 R6 - Topper Fleet at 19:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Division Class SailNo Helm Crew PY Place Points

26/06 R7 - Topper Fleet at 19:05

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Division Class SailNo Helm Crew PY Place Points



Sailwave Scoring Software 2.19.8
www.sailwave.com

  • 26 Dec - 26 Dec