Tuesday Fleet 2

Enterprise Fleet

Sailed: 3, Discards: 1, To count: 2, Rating system: PY, Entries: 6, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Division Class SailNo Helm Crew PY 04/07 R1 18/07 R3 01/08 R5 Total Nett
1st Enterprise 1 ENTERPRISE 21333 Mark Neild Jacky Finch 1113 1.0 OOD (7.0 DNC) 1.0 9.0 2.0
2nd Enterprise 1 ENTERPRISE 22660 Bill Boughall Fay Newham 1113 (2.0) 1.0 2.0 5.0 3.0
3rd Enterprise 1 ENTERPRISE 22536 Phil Snewin Ros 1113 1.0 2.0 (7.0 DNC) 10.0 3.0
4th Enterprise 2 ENTERPRISE 23050 Mike Maddocks Cerys Done 1113 (7.0 DNC) 3.0 3.0 13.0 6.0
5th Enterprise 3 ENTERPRISE 2211 Jeanette Davis Sophie Davis 1113 3.0 (7.0 DNC) 7.0 DNC 17.0 10.0
6th Enterprise 3 ENTERPRISE 22554 Amy Spreyer Andy Clay 1113 (7.0 DNC) 4.0 7.0 DNC 18.0 11.0

GP14 Fleet

Sailed: 3, Discards: 1, To count: 2, Rating system: PY, Entries: 3, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Division Class SailNo Helm Crew PY 04/07 R1 18/07 R3 08/08 R6 Total Nett
1st GP14 3 GP14 13834 Mike Harvey Reg Binnersley 1158 1.0 1.0 (4.0 DNC) 6.0 2.0
2nd GP14 3 GP14 13711 Dave Harrison Geoff 1158 2.0 (4.0 DNC) 1.0 OOD 7.0 3.0
3rd GP14 3 GP14 13839 Larry Hansford Chris Hansford 1158 (4.0 DNC) 2.0 4.0 DNC 10.0 6.0

Handicap Fleet

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Rating system: PY, Entries: 10, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Division Class SailNo Helm Crew PY 04/07 R1 18/07 R3 01/08 R5 08/08 R6 Total Nett
1st Handicap 2 GRADUATE 3012 Don Burnett Will Burbedge 1129 1.0 2.0 (11.0 DNC) 1.0 15.0 4.0
2nd Handicap 1 GRADUATE 2879 Phil Proctor Toby Holland 1129 2.0 1.0 1.0 OOD (11.0 DNC) 15.0 4.0
3rd Handicap 3 Topper 40081 Gregor Ralph   1372 4.0 3.0 (11.0 DNC) 11.0 DNC 29.0 18.0
4th Handicap 3 Lazy E 189 Andy Clay   1100 1.0 OOD (11.0 DNC) 11.0 DNC 11.0 DNC 34.0 23.0
5th Handicap 3 Laser Radial 161866 Douglas   1139 (11.0 DNC) 11.0 DNC 1.5 11.0 DNC 34.5 23.5
5th Handicap 3 RS aero 7 1595 Jeanette Davies   1071 (11.0 DNC) 11.0 DNC 1.5 11.0 DNC 34.5 23.5
7th Handicap 2 RS Vision 1420 Mark Roberts   1128 (11.0 DNC) 11.0 DNC 3.0 11.0 DNC 36.0 25.0
8th Handicap 2 HORNET 2100 Steve Harrison Liz Harrison 972 3.0 (11.0 DNC) 11.0 DNC 11.0 DNC 36.0 25.0
9th Handicap 3 Topper 46178 Will   1372 (11.0 DNC) 11.0 DNC 4.0 11.0 DNC 37.0 26.0
10th Handicap 3 RS 300 308 George Williams   973 (11.0 DNC) 11.0 DNC 11.0 RET 11.0 DNC 44.0 33.0

Laser Fleet

Sailed: 3, Discards: 1, To count: 2, Rating system: PY, Entries: 4, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Division Class SailNo Helm Crew PY 04/07 R1 18/07 R3 01/08 R5 Total Nett
1st Laser 3 LASER 204564 Isabel   1097 (5.0 DNC) 5.0 DNC 1.0 11.0 6.0
2nd Laser 3 LASER 199508 John Raplh   1097 (5.0 DNC) 1.0 5.0 DNC 11.0 6.0
2nd Laser       Dan Sturman     (5.0 DNC) 1.0 OOD 5.0 DNC 11.0 6.0
4th Laser 2 LASER 126038 Bill Johnson   1097 1.0 (5.0 DNC) 5.0 DNC 11.0 6.0

04/07 R1 - Enterprise Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Division Class SailNo Helm Crew PY Place Points
1 Enterprise 1 ENTERPRISE 21333 Mark Neild Jacky Finch 1113 OOD 1.0
1 Enterprise 1 ENTERPRISE 22536 Phil Snewin Ros 1113 1 1.0
3 Enterprise 1 ENTERPRISE 22660 Bill Boughall Fay Newham 1113 2 2.0
4 Enterprise 3 ENTERPRISE 2211 Jeanette Davis Sophie Davis 1113 3 3.0

11/07 R2 - Enterprise Fleet - Abandoned No Wind

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Division Class SailNo Helm Crew PY Place Points

18/07 R3 - Enterprise Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Division Class SailNo Helm Crew PY Place Points
1 Enterprise 1 ENTERPRISE 22660 Bill Boughall Fay Newham 1113 1 1.0
2 Enterprise 1 ENTERPRISE 22536 Phil Snewin Ros 1113 2 2.0
3 Enterprise 2 ENTERPRISE 23050 Mike Maddocks Cerys Done 1113 3 3.0
4 Enterprise 3 ENTERPRISE 22554 Amy Spreyer Andy Clay 1113 4 4.0

25/07 R4 - Enterprise Fleet - Abandoned No Wind

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Division Class SailNo Helm Crew PY Place Points

01/08 R5 - Enterprise Fleet at 19:50

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Division Class SailNo Helm Crew PY Place Points
1 Enterprise 1 ENTERPRISE 21333 Mark Neild Jacky Finch 1113 1 1.0
2 Enterprise 1 ENTERPRISE 22660 Bill Boughall Fay Newham 1113 2 2.0
3 Enterprise 2 ENTERPRISE 23050 Mike Maddocks Cerys Done 1113 3 3.0

08/08 R6 - Enterprise Fleet at 20:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Division Class SailNo Helm Crew PY Place Points

04/07 R1 - GP14 Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Division Class SailNo Helm Crew PY Place Points
1 GP14 3 GP14 13834 Mike Harvey Reg Binnersley 1158 1 1.0
2 GP14 3 GP14 13711 Dave Harrison Geoff 1158 2 2.0

11/07 R2 - GP14 Fleet - Abandoned No Wind

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Division Class SailNo Helm Crew PY Place Points

18/07 R3 - GP14 Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Division Class SailNo Helm Crew PY Place Points
1 GP14 3 GP14 13834 Mike Harvey Reg Binnersley 1158 1 1.0
2 GP14 3 GP14 13839 Larry Hansford Chris Hansford 1158 2 2.0

25/07 R4 - GP14 Fleet - Abandoned No Wind

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Division Class SailNo Helm Crew PY Place Points

01/08 R5 - GP14 Fleet at 19:50

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Division Class SailNo Helm Crew PY Place Points

08/08 R6 - GP14 Fleet at 20:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Division Class SailNo Helm Crew PY Place Points
1 GP14 3 GP14 13711 Dave Harrison Geoff 1158 OOD 1.0

04/07 R1 - Handicap Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Division Class SailNo Helm Crew PY Elapsed Laps Points
1 Handicap 2 GRADUATE 3012 Don Burnett Will Burbedge 1129 30.08 2 1.0
1 Handicap 3 Lazy E 189 Andy Clay   1100 OOD   1.0
3 Handicap 1 GRADUATE 2879 Phil Proctor Toby Holland 1129 30:10 2 2.0
4 Handicap 2 HORNET 2100 Steve Harrison Liz Harrison 972 29.49 2 3.0
5 Handicap 3 Topper 40081 Gregor Ralph   1372 49.50 1 4.0

11/07 R2 - Handicap Fleet - Abandoned No Wind

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Division Class SailNo Helm Crew PY Place Points

18/07 R3 - Handicap Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Division Class SailNo Helm Crew PY Elapsed Laps Points
1 Handicap 1 GRADUATE 2879 Phil Proctor Toby Holland 1129 34.58 4 1.0
2 Handicap 2 GRADUATE 3012 Don Burnett Will Burbedge 1129 35.10 4 2.0
3 Handicap 3 Topper 40081 Gregor Ralph   1372 37.36 3 3.0

25/07 R4 - Handicap Fleet - Abandoned No Wind

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Division Class SailNo Helm Crew PY Place Points

01/08 R5 - Handicap Fleet at 19:50

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Division Class SailNo Helm Crew PY Elapsed Laps Points
1 Handicap 1 GRADUATE 2879 Phil Proctor Toby Holland 1129 OOD   1.0
2 Handicap 3 Laser Radial 161866 Douglas   1139 48.17 4 1.5
2 Handicap 3 RS aero 7 1595 Jeanette Davies   1071 45.24 4 1.5
4 Handicap 2 RS Vision 1420 Mark Roberts   1128 51.08 4 3.0
5 Handicap 3 Topper 46178 Will   1372 48.05 3 4.0
6 Handicap 3 RS 300 308 George Williams   973 RET   11.0

08/08 R6 - Handicap Fleet at 20:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Division Class SailNo Helm Crew PY Elapsed Laps Points
1 Handicap 2 GRADUATE 3012 Don Burnett Will Burbedge 1129 40.23 4 1.0

04/07 R1 - Laser Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Division Class SailNo Helm Crew PY Place Points
1 Laser 2 LASER 126038 Bill Johnson   1097 1 1.0

11/07 R2 - Laser Fleet - Abandoned No Wind

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Division Class SailNo Helm Crew PY Place Points

18/07 R3 - Laser Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Division Class SailNo Helm Crew PY Place Points
1 Laser 3 LASER 199508 John Raplh   1097 1 1.0
1 Laser       Dan Sturman     OOD 1.0

25/07 R4 - Laser Fleet - Abandoned No Wind

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Division Class SailNo Helm Crew PY Place Points

01/08 R5 - Laser Fleet at 19:50

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Division Class SailNo Helm Crew PY Place Points
1 Laser 3 LASER 204564 Isabel   1097 1 1.0

08/08 R6 - Laser Fleet at 20:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Division Class SailNo Helm Crew PY Place Points



Sailwave Scoring Software 2.19.8
www.sailwave.com

No Calendar Events Found or Calendar not set to Public.